Trzeciego czerwca 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży świętowali Dzień Dziecka. Na początku Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych uczniów i życzyła im wspaniałych i niezapomnianych wrażeń, spełnienia nie tylko dziecięcych marzeń oraz codziennej radości i szczęścia.
W tym roku nauczyciele przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Pierwszą niespodzianką było przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez Zespół Artystyczny „Tęcza” pod kierunkiem Grażyny Nitzler. Treść baśni Jana Christiana Andersena „Świniopas” opowiadała babcia Helutka i dziadek Franek – w te role wcielili się nauczyciele Pani Ewelina Sadolewska oraz Pan Grzegorz Sosnowski. Piękne, realistyczne kukiełki do przedstawienia przygotowała Pani Hanna Szymecka oarz Pani Grażyna Nitzler. Część scenografii przygotowała również Pani Ewelina Sadolewska.Aktorzy opanowali trudną manipulację kukłami z jednoczesnym wygłaszaniem ról. Głównymi bohaterami przedstawienia stali się Piotrek Pawkin oraz Jakub Drążkowski. W roli księżniczki zabłysła też Natalia Rygielska, uczennica klasy IV, która z racji niskiego wzrostu przeskakiwała ze swoją kukiełką z krzesełek na ławeczki. Wszyscy aktorzy na koniec odśpiewali piosenkę „Fantazja”.
Po krótkiej przerwie na słodkie co nieco goszczono na sali gimnastycznej parę taneczną Fryderyka Sawińskiego i Agatę Szwaję – para posiada aktualnie klasę taneczną C.
Dla nich taniec to wielka pasja. Fryderyk i Agata reprezentują klub ST PYRAS w Toruniu. Para taneczna bierze udział w wielu turniejach zdobywając wysokie lokaty. Naszym uczniom para taneczna zaprezentowała pięć tańców latynoamerykańskich do współczesnej muzyki rozrywkowej. Otrzymali gromkie brawa a wielu uczniów z podziwem patrzyło na ich „wygibasy”na parkiecie. Taneczny duecik od Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Dobry Start” otrzymał słodkie upominki.
Po kolejnej przerwie na lody uczniowie wysłuchali występów uczniów Szkoły Muzycznej, a konkretnie Studia Wokalnego.
Wprowadzenia do występów dokonał mgr Wojciech Dyngosz. Na świeżym powietrzu uczniowie słuchali prezentacji wokalnych i instrumentalnych. Czas umilali: Antonina Stachowicz, Julia Szlendak, Agata Szwaja, Michał Bazanowski, Julia Fabińska. Po gromkich brawach mali artyści otrzymali kosz słodyczy ufundowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobry Start”.
Ostatnią atrakcją w tym dniu był pokaz terenerów Toruńskiego Klubu Karate Kyokushin. Prezentacji dokonali Monika Wierzbowska ( mistrzyni Polski) oraz Andrzej Poczwardowski Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie pod kierunkiem instruktorów mogli zmierzyć się z podstawowymi zadaniami karateków.
Wszyscy uczniowie chcieli skorzystać z ćwiczeń i sprawdzić swoje możliwości.Trenerzy zapowiedzieli kolejne spotkanie w czerwcu z uczniami szkoły podstawowej.
Na zakończenie miłego dnia stołówka szkolna serwowała wszystkim hamburgery.
Świętowanie Dnia Dziecka nie zakończyło się we środę. W miniony piątek uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutyczncyh korzystali z gościnności Stowarzyszenia „Białe Żagle” na przystani Chełmżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego 1927.
Impreza miała charakter integracyjny. Na przystań uczniowie przybyli ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem. Gości powitał wiceprezes Stowarzyszenia Przemysław Olejniczak i Jacek Słupkowski. Uczniowie byli trochę przestraszeni nowym otoczeniem. Opracowany specjalny program pomógł uczniom przygotować się do pierwszego rejsu jachtem i nawiązać bliższą znajomość z żeglarzami.
W programie festynu znalazły się warsztaty żeglarskie, prowadzone pod okiem Jurka Lewandowskiego podczas których żeglarze uczyli się wiązania węzłów żeglarskich . W międzyczasie przybyli ratownicy WOPR z Torunia wraz ze swoją motorówką, którzy zabezpieczali rejsy jachtami. Przyszli żeglarze po nauce węzłów zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa na jachtach, a następnie założyli kamizelki ratunkowe i wsiedli na jachty. Rejsy jachtami zabezpieczali ratownicy WOPR z Torunia. Na motorówce z ratownikami płynęła pani Katarzymna Więcławska, która fotografowała jachty. Nowi adepci żeglarstwa mieli okazję podziwiać panoramę miasta z wód Jeziora Chelmżyńskiego od przystani do nowego pomostu. Żeglarze - Piotr Sadzikowski, Maciej Sobczak, Kazimierz Piskorski, Wojciech Hawryłło wypłynęli jako sternicy a opiekę na każdym jachcie sprawowali nauczyciele ZSS: Ewelina Sadolewska, Marzena Ptasznik, Jacek Murawski, Anna Rajska. Wiatr sprzyjał. Tafla wody była gładka i na szczęście nawet niewielkie podmuchy nie kołysały łodziami. Młodzi żeglarze byli troszeczkę przestraszeni, jednak z każdą chwilą podobało im się coraz bardziej.
Po dobiciu jachtów do keji na uczestników festynu czekała kolejna niespodzianka. Pani Jadwiga Olejniczak wraz z panią Ewą Wiśniewską i uczennicami z Gminazjum nr 1 w Chełmży rozpoczęły malowanie twarzy dzieciom. Chętni mogli przyozdobić się tatuażami. Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach! Panie Marzena Ptasznik i Jadwiga Olejniczak przeprowadziły konkurs plastyczny o tematyce marynistycznej. Kolorowe żaglówki wykonane przez uczniów będą ozdobą szkoły. Festyn umilały zabawy, konkursy, koncert piosenki żeglarskiej w wykonaniu Jacka Słupkowskiego. Szantom towarzyszył nie milknący chór kumkających żab. Przy rozpalonym ognisku dzieci mogły upiec kiełbaski, a w wiacie Stowarzyszenia czekały na nich słodkości przygotowane przez opiekunów. Dzieciaki jadły, a Jacek Słupkowski umilał im śpiewem ostatnie chwile festynu. Pożegnaliśmy się wspólnie zjedzonymi lodami.
Cała impreza mogła być tak udana dzięki wsparciu i funduszom Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie członkom Stowarzyszenia Białe Żagle oraz nauczycielom, którzy poświęcili swój wolny czas by spełnić marzenia dzieci.
Nie ma większej nagrody – największa i najważniejsza dla organizatorów Festynu – uśmiech.
fotografia: Katarzyna Więcławska, Anna Zatorska
autor: Hanna Jeżewska, Jadwiga Olejniczak