2 KWIETNIA MIJA 10 ROCZNICA ŚMIERCI WIELKIEGO POLAKA,ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. W NASZEJ SZKOLE SPOTKANIE Z TEJ OKAZJI ZAPLANOWANO W DNIU 10 KWIETNIA. KĄCIK PAMIĘCI USTAWIONY ZOSTAŁ NA PARTERZE SZKOŁY.
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Już po raz kolejny odbyło się w naszej szkole śniadanie wielkanocne dla klas 1-3, zespołów edukacyjno- terapeutycznych , uczniów nauczanych indywidualnie i uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Na stole królowały potrawy wykonane przez uczniów i ich nauczycieli. Potrawy będące tradycją wielkanocnego stołu: sałatki, jajka faszerowane, paszteciki, babki wielkanocne, mazurki , oczywiście nie obyło się bez żurku i białej kiełbasy. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć krótkie przedstawienie pt. „Trzy kurczaczki”. Kurczaki szukały odpowiedzi na pytanie „Po co są Wielkanocne Święta? Nasz przyjaciel ksiądz Bartosz odmówił z nami modlitwę. zgodnie z tradycją podzieliliśmy się jajkiem i składaliśmy sobie życzenia .Ksiądz Bartosz wraz z organizatorkami wcielił się w zajączka wielkanocnego i rozdał wszystkim uczestnikom słodkie niespodzianki. Po smacznnym posiłku każdy miał okazję wykonać ozdobę wielkanocną z talerzyka papierowego i gotowych elementów. Na koniec chętni mogli wykonać sobie śmieszne zdjęcia w zajęczych uszach. Wszystkim , którzy pomogli w zorganizowaniu śniadania wielkanocnego dziękujemy za współpracę . Anna Zatorska
KONKURS LOGOPEDYCZNY - „Gimnastyka głowy i języka”
23 marca 2015 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży odbył się Szkolny Konkurs Logopedyczny „Gimnastyka głowy i języka” dla uczniów Szkoły Podstawowej.Podczas konkursu uczniowie wykonywali różne ćwiczenia oddechowe i aparatu mowy. Odgadywali odgłosy przyrody, utrwalali poprawną artykulację głosek. Układali wyrazy z sylab. Dużą radość sprawiało uczniom czytanie zdań trudnych artykulacyjnie. Trzyosobowe zespoły walczyły o jak największą ilość punktów. Pierwsze miejsce w konkursie logopedycznym przyznano uczniom: Bartoszowi Szymeczko, Bartoszowi Karaś i Krystianowi Witkowskiemu; drugie miejsce zajęły: Magdalena Jeziorska, Paulina Igielska, Natalia Rygielska; trzecie miejsce: Błażej Klukowski, Weronika Juchtowska i Jakub Drążkowski. Skład jury stanowiły panie: Grażyna Nitzler, Agnieszka Mysłowiecka oraz logopeda i organizatorka konkursu Iwona Ziemiańska. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali docenieni i otrzymali atrakcyjne nagrody.
KAŻDY POWINIEN MIEĆ URODZINY
25 marca to Dzień Świętości Życia - w tym dniu w murach naszej szkoły gościliśmy mieszkańców miasta w ramach organizowanych przez parafię II Chełmżyńskich Dni Życia. Zaproszeni goście obejrzeli prezentację funkcjonowania szkoły przygotowaną przez dyrektora - Hannę Jeżewską oraz krótkie wesołe przedstawienia o tematyce świątecznej oraz wiosennej przygotowane przez uczniów. Rodzice uczniów naszej szkoły opowiadali o troskach i radościach codziennego życia z dzieckim niepełnosprawnym. Goście chętnie zwiedzali szkołę i oglądali wystawę fotograficzną przygotowaną przez uczniów Szkoły Przysposabiajacej do Pracy pod kierunkiem Katarzyny Stankowskiej oraz Anny Zatorskiej. Poczęstunek serwowali uczniowie klasy III kucharskiej pod okiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu Jacka Murawskiego oraz Magdaleny Paczkowskiej.
Podsumowaniem spotkania niech będą słowa Anny Dymnej - aktorki, założycielki i prezesa fundacji "MImo wszystko" - "... A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy można zobaczyćw niej prawdziwego człowieka, ktory tak samo, jak my ma uczucia, talenty, ambicje, potrzeby i bardzi chce, żeby normalnie go traktować(...)."
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
23 marca odbyły się w naszej szkole obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „ Dzień Wagarowicza” przygotowany przez nauczycieli, w którym wystąpiły: Magdalena Kalinowska, Ewelina Igielska , Jagoda Strzałkowska, Monika Roskwitalska i Weronika Mikołajczyk. Uczniowie wszystkich oddziałów zaprezentowali wiersze o wiośnie. Następnie uczniowie oddziałów terapeutycznych, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Podstawowej rozpoczęli zajęcia plastyczne, na których wykonywali z różnorodnych materiałów „Panią Wiosnę” i kukłę „ Marzanny”. Uczniowie Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięli udział w zajęciach z florystyki . Wykonywali prace z materiału roślinnego oraz filcu. Wszyscy zaprezentowali swoje prace a później udali się na boisko szkolne aby symbolicznie spalić „ Marzannę” i ostatecznie przegonić zimę. Ostatnim punktem obchodów święta wiosny była muzyczna niespodzianka: koraoke dla wszystkich uczniów. Wśród wielu utworów każdy mógł znaleźć swój ulubiony i okazało się , że w naszej szkole mamy prawdziwe talenty wokalne.
Luiza Makuracka
KLUB ABSOLWENTA
W atmosferze wiosenno-świątecznej 19 marca miało miejsce kolejne spotkanie w ramach Klubu Absolwenta. Tym razem uczestnicy spotkania pod kierunkiem nauczycieli prowadzących bejcowali jajka drewniane na pikach, przygotowali doniczki ze zbożem i wykonali koszyczki wielkanocne. Nie obyło się bez akcentu kulinarnego, wspólnie przygotowaliśmy faszerowane jajka . Spotkanie było okazją do rozmów, wspomnień i oczywiście życzeń na zbliżające się Święta Wielkanocne.
Anna Zatorska
„BLISKIE JEST KRÓLESTWO BOŻE, NAWRACAJCIE SIĘ”.
Pod takim właśnie hasłem, w tym roku szkolnym odbyły się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne przeprowadzili ksiądz Bartosz i ksiądz Karol. Ksiądz Bartosz przygotował nam prezentację o ks. Jerzym Popiełuszce oraz przeprowadził „Milionerów z wiedzy religijnej”, w teleturnieju wzięli udział nie tylko uczniowie szkoły. Rozważania Drogi Krzyżowej dla uczniów Gimnazjum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej poprowadził ksiądz Bartek. Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych oraz szkoły podstawowej uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez Annę Zatorską.
W kolejnym dniu rekolekcji uczniowie przystąpili do sakramentu pokuty i uczestniczyli w Mszy Świętej.
W ostatnim dniu rekolekcji Ksiądz Karol przypomniał wszystkim i omówił X Przykazań Bożych. Uczniowie nauczyli się nowych religijnych piosenek. W ramach programu rekolekcji uczniowie starszych klas obejrzeli polski film „Mój biegun” - historię najmłodszego niepełnosprawnego zdobywcy biegunów, Jana Meli, który uległ poważnemu wypadkowi. Młodsi uczniowie przygotowali drobne ozdoby świąteczne.
DRZWI OTWARTE W ZAWODÓWCE
Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów wraz z rodzicami lub nauczycielami w dniach 18-20 marca 2015 roku na "Drzwi otwarte w zawodówce". W naszych pracowniach szkolnych do praktycznej nauki zawodu będziecie mieli okazję poczynić pierwsze kroki w zawodzie kucharz lub krawiec. Mamy nadzieje, że udział warsztatach kulinarnych lub krawieckich pozwoli Wam dokonać ostatecznego wyboru zawodu, który chcielibyście zdobyć.
Czekając na wiosnę
„Czekając na wiosnę...” to tytuł kolejnego spotkania z książką. Poniedziałkowe słońce zaglądając przez okna sprzyjało prowadzącym oraz uczniom Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w rozważaniach na temat przedwiośnia. W jego tematykę wprowadziły nas dwa opowiadania „Wiosna” i „Pierwsza jaskółka” ze zbioru pt. „Cztery pory baśni- Wiosna” autorstwa Włodzimierza Dulemy, które przeczytał nasz gość pani Barbara Kicińska. Jak zawsze, nie obyło się bez licznych zadań mających na celu zrozumienie usłyszanych, czytanych słów, ciekawostek oraz pracy twórczej. Podczas budowania drzew genalogicznych okazało się, że nadchodząca wiosna ma nie mniejszą rodzinę od wielu z nas, a jej bliscy mają oryginalne indiańskie imiona, pisane na dodatek małą literą. Jej rodzeństwo to brat lato i siostry: jesień i zima. Mamą jest dwanaście miesięcy , tatą kalendarz. Na marcowym spotkaniu nie tylko omawialiśmy symptomy wiosny w przyrodzie, ale i wykonaliśmy kolejną suknie dla zbliżającej się pory roku, na której zieleniła się trawa, zakwitły kwiaty i rozśpiewały się ptaki. Wiele z nich bowiem już rozpoczęło przyloty do naszego kraju. Nam szczególnie bliskie są bociany i jaskółki, które jak dowiedzieliśmy się podczas zajęć już rozpoczynają pomału remonty swoich domów, lub budowę nowych gniazd, w których wkrótce będzie gwarno od proszących swych rodziców o jedzenie piskląt. Właśnie wykonanie jaskółki, jednego z pierwszych zwiastunów wiosny w naszym kraju na piku, było jednym z elementów kończących niniejsze spotkanie.
Ewelina Sadolewska
LEKCJA HISTORII
Przedstawiciele naszej szkoły - uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Anną Jakubowską oraz Dyrektorem Szkoły Hanną Jeżewską uczestniczyli w obchodach 70.rocznicy wywózki na Sybir mieszkańców Chełmży i okolic . Braliśmy udział w uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez księdza kanonika proboszcza Krzysztofa Badowskiego. Z uczestnikami uroczystości przeszlismy ulicami miasta, pod pamiątkową tablicę umieszczoną na budynku Policji przy ulicy Sądowej. Tam delegacja złożyła kwiaty i znicze. Po części oficjalnej przeszliśmy do budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na wystawę "Golgota Wschodu".
Kwiatki dla kobiet
5 marca uczniowie Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych i Szkoły Przysposabiającej do Pracy zostali zaproszeni przez nauczycielki: p. J. Olejniczak i i p. E. Sadolewską do udziału w warsztatach plastycznych z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet. Celem spotkania było wspólne celebrowanie nadchodzącego święta, integracja przybyłych uczniów i twórcze spędzenie czasu w miłej atmosferze. Podczas zajęć dzieci i młodzież przygotowywała podarunki dla bliskiej osoby z okazji omawianego święta. Samodzielnie lub z niewielką pomocą opiekunów, każdy pomalował według własnego pomysłu drewniany kwiatek przygotowany przez organizatorów. Zastanawialiśmy się również nad życzeniami, jakie należy złożyć podczas wręczania prezentu obdarowywanej osobie. Po wykonaniu zadania plastycznego i posprzątaniu stanowisk pracy, przyszedł czas na świąteczny podwieczorek w postaci ciasteczek i herbaty. Kwieciste pyszności przygotowali dla przybyłych gości, a w szczególności swoich koleżanek i Pań nauczycielek Karol i Bartosz – uczniowie I klasy gimnazjum OET A - gospodarze spotkania.
Ewelina Sadolewska
Tajemnice ... EU-geniusza
W ramach projektu „EU-geniusz i szkoła tajemnic” śladami historii i kultury gimnazjaliści z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Torunia.
Na początku zwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Tony Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Stałą ekspozycję w Muzeum stanowi dar Elżbiety Dzikowskiej - gromadzona kolekcja pamiątek pochodzących z wielu krajów i z rozmaitych kręgów kulturowych, złożona mieszkańcom Torunia po śmierci Antonio Halika. W niezwykłą atmosferę podróży wprowadziły nas liczne zdjęcia Halika ukazujące go m.in. wśród Indian, na Wyspie Wielkanocnej, w krajach azjatyckich oraz jako żeglarza z nieodłączną kamerą na "Darze Młodzieży", którym opłynął w 1988 roku przylądek Horn. Wzrok przyciąga seria czarno - białych fotografii powstałych w latach 1957-1962 podczas wielkiej wyprawy przez obie Ameryki. Pierwsze piętro kamienicy wypełnia ciekawa kolekcja pamiątek. Walizki i torby podróżne z naklejkami lotniczymi niemalże z całego świata, czapki z napisem NBC, kasety filmowe, wskazujące na charakter pracy Tony'ego – reportera, będącego wciąż w drodze. Z każdej wyprawy, prócz wielu zdjęć i nagranych filmów, przywoził przedmioty bądź związane z życiem codziennym ludzi, do których docierał, bądź też wykorzystywane przez nich do obrzędów rytualnych. Dużo tu wyrobów sztuki ludowej i pamiątkarskiej, broni, ozdób i amuletów. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodego pokolenia.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Okręgowe, które mieści się w Ratuszu Staromiejskim, najbardziej znanej, zabytkowej budowli w mieście. Muzeum gromadzi zbiory archeologiczne, sztukę (malarstwo i rzeźba), rzemiosło artystyczne oraz grafikę. Mieliśmy okazję zobaczyć wystawy stałe: „Galeria sztuki gotyckiej", „Sala Sądowa" oraz „Dawny Torun”. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Sala Mieszczańska z galerią portretu mieszczańskiego XVI-XVIII w. oraz "Sala Królewska. Poczet Królów Polskich".
Kolejny raz przekonaliśmy się, że Toruń to piękne, magiczne i pełne tajemnic miasto. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.
GÓRA GROSZA
Zebraliśmy ponad 13 tysięcy monet w ramach „Góry Grosza”!
Góra Grosza - to ogólnopolska akcja pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Nasza szkoła w tym roku szkolnym pierwszy raz przystąpiła do tej akcji. Pani dyrektor Hanna Jeżewska wyznaczyła Samorząd Uczniowski do przeprowadzenia zbiórki monet o tych najmniejszych nominałach - 1,2,5,10, groszy w naszej szkole. „Góra Grosza” to akcja, która ma pokazać, że nawet najmniejsze pieniądze zebrane w skali całego kraju dadzą konkretne efekty. Zebrane pieniądze zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci, rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych w całym kraju. Plakat informacyjny o akcji został wywieszony w holu szkoły, a drugi w świetlicy szkolnej. Zbiórka pieniędzy w ramach akcji trwała od 20.11 2014 do 05.12.2015 r. Pieniążki zostały wysłane
30 stycznia 2015 roku do organizatora zbiórki Towarzystwa - Nasz Dom. Cała społeczność szkolna bardzo zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy. Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie, ale również wszyscy pracownicy szkoły.
Samorząd uczniowski wraz z opiekunem posegregował pieniądze zgodnie z Regulaminem akcji i załączonymi od organizatora instrukcjami pakowania. Pani Marzena Ptasznik uszyła woreczki płócienne, w które zostały zapakowane pieniądze. Każdy kto wrzucił pieniążek podpisywał się na plakacie akcji wywieszonym w świetlicy.
W ramach akcji zostało zebranych łącznie: 13 364 monety, w tym: 1gr. – 6 560, 2 gr. - 4 175, 5gr. – 2 498, 10 gr. – 94, 20 gr. – 28, 50 gr. – 6, 1 zł. -2, 2 zł. – 1 na łączną kwotę – 296 zł. Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się do akcji!
Anna Jakubowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego
SZKOLNE KOŁO PCK
Szkolne Koło PCK promuje niesienie pomocy i idee czerwonokrzyskie.
Polski Czerwony Krzyż jest jedyną instytucją w Polsce posiadającą certyfikat Europejskiego Centrum Referencyjnego Pierwszej Pomocy w Brukseli. Szkolenia organizowane przez PCK są prowadzone według wytycznych
i standardów Europejskiej Rady Resuscytacji.
W ramach zajęć Szkolnego Koła PCK uczymy się m.in. udzielania pierwszej pomocy w różnych nagłych wypadkach oraz elementów ratownictwa.
5 stycznia uczestnicy zajęć w ramach Szkolnego Koła PCK realizowali, po raz kolejny, zajęcia w Punkcie PCK w Chełmży. Tematem przewodnim tego spotkania była pomoc przedwypadkowa i wypadkowa osobie przytomnej i nieprzytomnej. Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się wszędzie i o każdej porze. Szczególnie w okresie wakacyjnym i ferii zimowych. Dlatego ważnym jest, abyśmy umieli udzielić pierwszej pomocy, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.
Pani kierownik Alicja Jabłońska przeprowadziła instruktaż pierwszej pomocy. Przypomniała jak wygląda bezpieczne ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Najważniejszym momentem zajęć była jednak nauka udzielania pierwszej pomocy – resuscytacja krążeniowo – oddechowa, czyli sztuczne oddychanie. Nauka odbywała się na fantomie osoby dorosłej.
Wszyscy powinniśmy umieć udzielić pierwszej pomocy bez względu na to, czy jesteśmy zobowiązani do zdobycia takich umiejętności, czy robimy to tylko dla siebie i swojej rodziny.
Większość wypadków powoduje tylko nieznaczne obrażenia, ale zdarza się też, że szybka reakcja decyduje o życiu lub śmierci.
Anna Jakubowska - Opiekun SK PCK
Zajęcia arteterapii w ramach projektu „EU- geniusz i szkoła tajemnic”.
W bieżącym roku szkolnym w ramach projektu „ EU – geniusz i szkoła tajemnic” odbywają się zajęcia arteterapii dla uczniów gimnazjum. Arteterapia w węższym znaczeniu tego pojęcia to terapia przy pomocy sztuk plastycznych. Jest to wydobywanie z dzieci sił oraz energii, które pomagają im we własnym rozwoju. Dlatego celem głównym zajęć było poszukiwanie motywacji do tworzenia czegoś nowego, często zupełnie dziecku nieznanego, a także relaksacja pozwalająca na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i agresji.
Uczniowie podczas zajęć wykonywali prace w oparciu o liternictwo, papieroplastykę. Malowali na różnego rodzaju podłożach, różnymi gatunkami farb, tworzyli piękne kompozycje na szklanych taflach oraz w okresie przedświątecznym wykonali samodzielnie skarpety mikołajkowe z filcu ozdabiając je w ciekawy i różnorodny sposób. Uczniowie przychodzili na zajęcia systematycznie, pracowali z dużym zaangażowaniem widząc często zaskakujące efekty, pracowali w atmosferze życzliwości, swobody, współpracy.
Katarzyna Stankowska
TEATR Z ŁYŻKI 2015
Uczniowie naszej szkoły z klas: I/III, IV/V i VI wraz z logopedą Iwoną Ziemiańską uczestniczyli 26 stycznia 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym
w Toruniu w Międzyszkolnych Warsztatach Logopedycznych „Teatr z łyżki”. Wspólnie wykonywaliśmy z drewnianych łyżek kukiełki, a następnie prezentowaliśmy je na scenie
do wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Był sobie niedźwiedź”. Wszyscy uczestnicy warsztatów logopedycznych zostali nagrodzeni oraz zaproszeni na słodki poczęstunek.
PADA, PADA ŚNIEG ....
26 stycznia uczniowie Oddziałów Edukacyjno- Terapeutycznych i Szkoły Przyspasabiającej do Pracy spotkali się już po raz ostatni w tym semestrze na cyklicznych zajęciach z książką, tym razem pod tytułem „Pada śnieg, pada..” Mimo, że za oknem zabrakło prawdziwie zimowej aury to podczas udało się wyczarować prawdziwie zimową radosną atmosferę. Stało się tak między innymi dzięki pięknym pracom plastycznym przedstawiającym zimowe pejzaże, które specjalnie na tę okazję grupy przygotowały na zajęciach plastycznych różnymi technikami. Prace udekorują hol parteru w „Galerii Słonecznej”. Podobnie jak zaprojektowana przez wszystkich podczas spotkania przy dźwiękach „Czterech pór roku. Zima” A. Vivaldiego suknia dla Pani Zimy. Pani Barbara Kicińska przeniosła nas zaś w miejsca pełne śniegu, czytając historie z książki autorstwa A. Lingren i I. Wikland pt. „Patrz, Madika, pada śnieg”. Opowieść miała na celu nie tylko wprowadzenie uczestników zajęć w świat zabaw i radosnych chwil na śniegu, ale przede wszystkim ustrzec od niebezpieczeństw jakie mogą się podczas nich przydarzyć, jeżeli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Wspólnie w oparciu o ilustracje i historyjki obrazkowe zostały omówione i utrwalone zasady bezpiecznych zabaw na śniegu. Udało nam się również pobawić w rzucanie śniegowymi- papierowymi kulami do kosza czy tarczy oraz pograć w hokej na szkolnym korytarzu. Wiele śmiechu przyniosły także zimowe kalambury, podczas których uczniowie odgadywali zimowe dyscypliny sportowe w oparciu o pokazywane ruchem ciała przez nauczycieli zagadki. Na zakończenie wszyscy życzyliśmy sobie wyczekiwanego śniegu za oknem i tylko bezpiecznych, radosnych zabaw podczas nadchodzących małymi kroczkami ferii zimowych.
I Przegląd Kolęd i Pastorałek "Jezuskowi śpiewajmy"
Wszyscy lubimy śpiewać kolędy a ponieważ mamy jeszcze czas świątecznej radości zaprosiliśmy do nas przedstawicieli różnych placówek oświatowych do wspólnej zabawy. Nikt z nas nie przypuszczał, że zgłosi się do nas tylu chętnych. Byliśmy zaszczyceni goszcząc w naszych skromnych progach: Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmży, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chełmnie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Kazimierza Kirejczyka w Grudziądzu, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu, Dom Pomocy Społecznej w Browinie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu, Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Toruniu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dębowej Łące oraz Dom Pomocy Społecznej w Pigży. Zebrane zespoły śpiewacze wraz z opiekunami powitali serdecznie Pan Andrzej Siemianowski - wicestarosta Powiatu Toruńskiego oraz Pani Hanna Jeżewska Dyrektor Szkoły. Przez ponad dwie godziny oklaskiwaliśmy wykonanie najpopularniejszych kolęd polskich i znanych pastorałek. Wszystkim występom przysłuchiwali się uważnie ks. Bartosz Fiałkowski- nasz serdeczny przyjaciel oraz Pan Nikodem Sołtys - prezes najstarszego polskiego chóru mieszanego "Św. Cycylia" w Chełmży. Niespodziewanie, tuż przed przerwą na kawę i słodki poczęstunek, na małej scenie pojawiła się także Pani dyrektor wraz z księdzem Bartoszem, prezesem chóru Panem Nikodemem, panią Danusią Janiak ( nauczyciel -terapeuta w naszej szkole). Kwartet wyśpiewał spontanicznie pastorałkę "Największy Gazda" oraz koledę "Przybieżeli do Betlejem". Występ wywołał poruszenie nie tylko wśrod przybyłych gości. Atrakcją imprezy był gościnny występ uczniów Szkoły Muzycznej w Chełmży. Każdy uczestnik przeglądu otrzymał kubek z kolorowym nadrukiem anioła. Opiekunowie otrzymali podziękowania oraz puzzle - drogi rowerowe Powiatu Toruńskiego. Spotkanie w tak dużym gronie przebiegało w rodzinnej, wesołej atmosferze. A teraz nasze podziękowania ... Najpierw dziękujemy wszystkim uczestnikom za odwagę i piękną prezentację swoich talentów. Opiekunom - za wiekie serce i pzrygotowanie do imprezy. Starostwu Powiatowemu dziękujemy za sfinansowanie I Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Pani dyrektor Urszuli Meszyńskiej - Dyrektor PiMBP w Chełmży - za oddelegowanie Pana Patryka, który dbał o nagłośnienie i podkłady muzyczne dla śpiewających, Pani Dyrektor Dorocie Kurkowskiej - Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży za wypożyczenie małej sceny. Osobne podziękowania składamy Panu Piotrowi Janiszewskiemu - dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Chełmży za artystyczne wsparcie imprezy.
FESTIWAL SMAKÓW
W styczniu odbyło się kolejne spotkanie w ramach festiwalu smaków. Tym razem klasy pani Kasi
i pani Ani przygotowały pyszności na rozgrzanie podczas zimowych dni. Zajadaliśmy się tym razem
muffinkami piernikowymi, jabłkami pieczonymi z rodzynkami i cynamonem ,piliśmy czekoladę z bitą śmietaną i karmelem oraz gorącą herbatę z owocami i przyprawami . Nie zabrakło też animacji zimowych, piosenki zimowej i ciekawej prezentacji o mocy różnych przypraw, mieliśmy okazję niektóre z nich powąchać, posmakować a nawet zjeść.
KLUB ABSOLWENTA
14 stycznia 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Klubu Absolwenta”. Tym razem część kulinarną zdominowały muffinki czekoladowe z nadzieniem z białej i gorzkiej czekolady. Absolwenci z największą dokładnością analizowali recepturę, przygotowywali składniki, czego efektem było wspaniałe, lśniące ciasto. Pod czujnym okiem opiekunów, wypieczone zostały smaczne i apetycznie wyglądające babeczki, które znikły z talerzy w przeciągu chwili. W trakcie wypieku muffinek uczestnicy zajęć rozpoczęli część plastyczną, których inspiracją były zbliżające się : Dzień Babci, Dzień Dziadka oraz Walentynki. Czas ofiarować bliskiej osobie prezent – przepiękne czerwone serce, własnoręcznie malowane i udekorowane wzorzystym motywem wraz z zawieszką to był efekt końcowy zajęć plastycznych. Podczas spotkania serwowano pyszną herbatę z dodatkiem cytrusów, suszonych owoców, cynamonu i goździków, której woń unosiła się w całej pracowni na pamiątkę minionych Świąt Bożego Narodzenia.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie