• Profil szkoły

SZKOŁA  SPECJALNA  PRZYSPOSABIAJĄCA  DO   PRACY

OŚRODEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z AUTYZMEM

WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU MAŁYCH DZIECI

Do Zespołu Szkół uczęszczają dzieci oraz młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim, niepełnosprawnościami sprzężonymi,  z autyzmem i Zespołem Aspergera.
          Głównym celem naszej placówki jest wszechstronnie rozumiane dobro ucznia i jego rozwój.

Staramy się, aby każdy uczeń osiągnął optymalny poziom rozwoju pozwalający na pełną autonomię.

Jesteśmy szkołą, w której zawsze wiele się dzieje. Poprzez ciągłe doskonalenie zawodowe wprowadzamy nowe metody, lekcje są ciekawe, a nasi zawsze uśmiechnięci uczniowie uczestniczą w licznych wycieczkach, konkursach, różnorodnych przeglądach, zabawach integracyjnych oraz „zielonych szkołach”.

W przychylnej i pogodnej atmosferze dzieci i młodzież czynią postępy w rozwoju.

SZKOŁA  ZAPEWNIA:

- WSZECHSTRONNĄ OPIEKĘ:  PEDAGOGICZNĄ, LOGOPEDYCZNĄ, TERAPEUTYCZNĄ

- RÓŻNORODNE METODY PRACY DOSTOSOWANE DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB I MOŻLIWOŚCI     UCZNIÓW

- WIELOPROFILOWE PRZYSPOSOBIENIE DO PRACY UWZGLĘDNIAJĄCE PREDYSPOZYCJE  I ZAINTERESOWANIA  UCZNIÓW;

ORGANIZACJĘ:

A/ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH W ZAKRESIE: TERAPII PEDAGOGICZNEJ, LOGOPEDII, GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ,SOCJOTERAPII

B/ RÓŻNORODNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH.

Naszą kadrę stanowią specjaliści z zakresu oligofrenopedagogiki, tyflopedagogiki, pedagogiki specjalnej, pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, logopedii, pedagogiki korekcyjno-kompensacyjnej. Tworzymy zespół, którego potencjał pozwala otoczyć opieką naszych podopiecznych, zapewniając pomoc, rozwój i edukację. Dzięki połączeniu różnych kompetencji naszej kadry , uczniowie podczas pobytu w naszej placówce pozostają pod fachową opieką.

Szkoła oferuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie fachową opiekę pedagogiczną.

• Dobrze wyposażone sale lekcyjne dostosowane są do wieku i możliwości uczniów. Zespołowe zajęcia edukacyjne mają na celu wszechstronny rozwój uczniów,  uwzględniają ich indywidualne możliwości oraz umiejętności. Działalność edukacyjna szkoły opiera się na indywidualnych programach edukacyjno-terapeutycznych, które opracowywane są dla każdego ucznia w każdym roku szkolnym przez zespół specjalistów.

• W pracowni gospodarstwa domowego młodzież nabywa oraz doskonali umiejętności związane z przygotowywaniem prostych posiłków.

• Pobliskie boisko ORLIK pozwala prowadzić urozmaicone zajęcia wychowania fizycznego oraz organizować zawody i imprezy sportowe.

• Uczniowie na każdym etapie edukacyjnym uczestniczą w zajęciach z zakresu: logopedii, rewalidacji oraz gimnastyki korekcyjnej.

• W naszej szkole prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dysponujemy salą rehabilitacyjną, która wyposażona jest w profesjonalny sprzęt do usprawniania dzieci z różnymi zaburzeniami w sferze motorycznego. Program usprawniania ruchowego opracowywany jest indywidualnie do potrzeb każdego dziecka. Zajęcia prowadzone są w miłej atmosferze z wykorzystaniem najnowszej wiedzy z zakresu usprawniania wad postawy występujących u naszych uczniów.

• Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły i stara się jak najpełniej uczestniczyć w jej życiu. Dzieje się to poprzez udział w pracach związanych z przygotowywaniem różnych imprez i uroczystości szkolnych, przygotowywanie prac sprzedawanych podczas kiermaszy. Świetlica dysponuje miejscem do odpoczynku, telewizorem, grami edukacyjnymi.

• Funkcjonująca na terenie szkoły stołówka umożliwia uczniom spożycie ciepłego posiłku w czasie kilkugodzinnego pobytu w szkole.