Syberia od początku rosyjskiej obecności na tej ziemi stanowiła miejsce kary i wygnania. Ogromny obszar, rozciągający się od Uralu do Oceanu Spokojnego i obejmujący 8 stref czasowych, surowe warunki klimatyczne oraz słabe zaludnienie uczyniły Syberię naturalnym więzieniem.
Proceder zsyłek rozwinął się już w XVIw. przede wszystkim dlatego, że Rosja nie posiadała systemu więziennictwa. Skute lodem pustkowia stały się domem dla coraz liczniejszych rzeszy więźniów politycznych i wojennych. W roku 1945 odbyły się masowe deportacje ,,na nieludzką ziemię’’ Polaków podejrzanych o wrogość do ZSRR. Wywózką ludności zajęło się NKWD.
Władze ZSRR traktowały wywózki jako formę walki z ,,wrogiem politycznym’’. Bardzo duża liczba ludności zginęła już w trakcie transportu na ,,nieludzką ziemię’’
Obecnie członkowie Związku Sybiraków Polskich organizują uroczystości upamiętniające te makabryczne dni wywózki. Młodzież naszej szkoły w dniu 22.02.2019 uczestniczyła w 74 rocznicy zsyłki naszych ziomków na Syberię.
Marek Wierzbowski