• PROJEKTY UNII EUROPEJSKIEJ do 2014 roku

SZkOlna kuźnia Profesjonalistów”

Młodzież z naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczy w projekcie wspierającym kształcenie zawodowe. Tym razem jest to projekt pod nazwą „ SZkOlna kuźnia Profesjonalistów”, nr POKL>09.02.00-04-036/12, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenie i kompetencje w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa  zawodowego. Celem projektu jest zwiększenie szans naszych uczniów na rynku pracy poprzez zdobycie umiejętności które w sposób kompleksowy pozwolą im stać  się lepszymi i bardziej wszechstronnymi pracownikami w swoim zawodzie oraz uzyskać dodatkowe kwalifikacje zawodowe.                                                                                    więcej »

W ramach projektu realizowane są zajęcia z cukiernictwa, carvingu, stylizacji paznokci i florystyki. Projekt będzie realizowany do 30 listopada 2014r.

W pierwszym półroczu realizacji Szop-a  uczniowie doskonalili swoje umiejętności pod bacznym okiem nauczycieli : pana Jacka Murawskiego (carving, cukiernictwo), pani Hanny Szymeckiej (stylizacja paznokci), pani Marzeny Ptasznik (florystyka). Koordynatorem szkolnym projektu jest pani Jolanta Welerowicz.

Cukiernictwo

Zajęcia odbywały się w blokach tematycznych i trwały średnio po 5 godzin lekcyjnych.

Były słodkości charakteryzujące ciasta kruche i półkruche, masy tortowe i wykańczanie tortów masą cukrową, ciasta ptysiowe, francuskie, serowe oraz elementy dekoracyjne tortów.

Spotkania były bardzo przyjemne bo kto nie lubi zajadać się słodkościami! Pozwoliły na odprężenie, wyłonienie ukrytych talentów, poznanie nowych  technik i metod kulinarnych, a także wzbogaciły młodzież w nowe umiejętności.

Carving

Była to kolejna edycja trwających już 4 lata zajęć realizowanych w kolejnych projektach wspierających szkolnictwo zawodowe. Jak co roku zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem ponieważ młodzież zdobywała kolejne umiejętności w zakresie artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. W tym roku dominowały przestrzenne kompozycje takie jak wózki armatnie do zakąsek, ananasowe koguty, palmy oraz dekoracje kwiatowe z warzyw i owoców. Bogactwo owoców i warzyw, wysokiej jakości sprzęt niezbędny do carvingu oraz miła atmosfera spowodowały, że uczniowie już nie mogą się doczekać do kolejnych zajęć z carvingu.

Florystyka

Kolejna edycja zajęć florystycznych jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem, również wśród gimnazjalistów. Ci jednak musza niestety jeszcze trochę poczekać.

Nie zapomnę wyrazu twarzy uczennic, które przyszły pomóc mi przenieść zakupiony towar z samochodu do sali. Ich oczy oszalały na widok różnorodności kwiatów, traw i liści oraz ilości tego co im podawałam do przeniesienia. Gdy już udało się nam przenieść wszystko i włożyć do wody, jednym chórem zakomunikowały ,,jest tu jak w kwiaciarni”. Spostrzeżenie to znalazło potwierdzenie wśród osób, które zwabione zapachem kwiatów, a także ciekawością zaglądały do naszej tymczasowej ,,kwiaciarni”.

W trakcie omawiania przebiegu zajęć wszystkie osoby biorące udział w programie z niedowierzaniem przyjęły informację, że wszystko to, co znajduje się w klasie (kwiaty żywe, sztuczne, liście oraz dodatki) jest do wykorzystania, a wykonane prace będą mogły zabrać do domu.

Było widać podekscytowanie i zniecierpliwienie  wśród uczestniczek. W końcu padło pytanie ,, kiedy w końcu zaczniemy działać?... a tu jeszcze trzeba wyjąć kwiaty z folii, oczyścić dolne części łodyg z liści, odpowiednio przyciąć końcówki łodyg…itp.

Od pierwszych minut, gdy w końcu przystąpiliśmy do pracy, wszystkie dziewczyny pracowały z wielkim zapałem i wypiekami na twarzy tworząc przepiękne kompozycje z żywych kwiatów.

Uczennice wykonały również dodatkowe kompozycje, które z dumą zaniosły do gabinetu dyrektora, sekretariatu, pokoju nauczycielskiego, Pani pedagog, oraz Pań sprzątających i Pań z kuchni. Dzięki temu zrobiło się przyjemnie i kolorowo w całej szkole.

Galeria

SZkOlna kuźnia Profesjonalistów                       SZkOlna kuźnia Profesjonalistów

carving 2013                                                        cukiernictwo 2013

SZkOlna kuźnia Profesjonalistów                          SZkOlna kuźnia Profesjonalistów